od císařského mostu

O plemeni

Je to rozený klaun a rád se předvádí. Tento cirkusák je připravený kdykoli bavit svými kousky. Ochotně se přizpůsobí svému pánovi a zvykne si v každém prostředí. Na co si však nikdy nezvykne, je samota.
Váha
3 - 6 kilo
Velikost
22 - 29 cm
Délka života
14 - 16 let
POVAHA

Havanští psíci jsou veselí, hraví a inteligentní a bystří. Je mrštný, rychlý a jeho pohyb je pružný. Je přívětivý a milý. Je velmi citlivý a špatně nese změnu majitele nebo odloučení od něj. Je velmi závislý na své rodině.

ZDRAVÍ

Havanský psík je obecně velmi zdravé psí plemeno. Přestože působí jemným dojmem, je to odolný pes s pevnou stavbou těla.

PÉČE

Dlouhá, hedvábná srst vyžaduje hodně péče. Nezbytností je každodenní česání a kartáčování. Také je nutné počítat s poměrně častými koupelemi. Doporučují se speciální šampony a kondicionéry určené pro ošetření psí srsti a usnadňující rozčesávání. Dlouhou srst na hlavě je vhodné spínat gumičkou, aby se zabránilo dráždění očí a nadměrnému slzení, i když určitá míra slzení a následné skvrny od slz jsou u tohoto plemene častým jevem. K bělení skvrn podél očí lze použít speciální bělicí přípravky. Dvakrát až třikrát týdně se doporučuje čištění zubů a jednou za měsíc by mělo být provedeno zkrácení drápků.

STRAVA

Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti a stáří našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu.

A cute Havanese Dog closeup of the head.
Přátelský k dětem

Má rád děti a je ochotný si s nimi nekonečně dlouho hrát.

Velký společník

Havanský psík je energický, zvědavý pes, který miluje být středem pozornosti.

Hravý kamarád

Havanese je velmi učenlivý a hravý pes a rád se zapojí do různých psích sportů.